Hypotéka pro více osob.

23.11.2013 12:54

Dnešní statistiky hovoří jasně, v České republice neustále ubývá počet sňatků. Trendem této doby je žít tzv. na hromádce. Lidé spolu žijí ve společné domácnosti třeba i 10 let aniž by řešili svatbu. I tyto páry však řeší své bydlení. Někteří pronájmem, ale většina společně kupuje bydlení a berou si společnou hypotéku. Banky ani nerozlišují, zda jste manželé, či nikoliv. Zajímá jí především bonita klienta.

 

Hypotéka pro více osob.

  Žadatel o hypotéku, může být jakákoliv osoba starší 18 let s dostatečým příjmem. Žadatelů o jednu hypotéku může být i více. Defakto můžou žádat jakýkoliv 2 až 4 osoby. Tyto podmínky stanovuje banka. Banka nerozděluje, zda žijete ve společné domácnosti, či jste manželé. Tudíž máte stejné možnosti. Jedinou podmínkou banky je, že pokud jste v manželském stavu, je nutné žádat o hypotéku společně a souhlasit s úvěrem, což u páru žijící na hromádce neplatí.
   V případě, že je páru hypoteční úvěr schválen, pak se musí snažit na splácení úvěru podílet oba. V případě rozvodu, či rozchodu jsou oba žadatelé zodpovědní za daný úvěr.
   
Rozdíly v posuzování bonity.

   V obou těchto případech se bonita posuzuje dle standartních postupů bank. Vždy je zapotřebí doložit potvrzení o zaměstnání s vyměřeným platovým výměrem za 3 poslední uplynulé měsíce, případně daňové přiznání minimálně za minulý rok. Dále je zapotřebí přiznat veškeré závazky jako jsou leasingy, úvěry, úvěrové karty a jiné splátky. Toto je schopna si stejně banka ověřit v registrech. Takže při nepřiznání, to může banka posuzovat jako nesolvenstní jednání. Dále je zapotřebí přiznat případné vyživované osoby. Za posuzování hypotéky není odpovědný pracovník, ale daný program. Ten vše řádně propočítá a případně scválí a nastaví úrokovou sazbu. Vždy jsou pak odpovědni obě osoby, který o úvěr žádali. V případě rozchodu nebo rozvodu se musí mezi sebou majetkově vypořádat, či danou nemovistost prodat a vypořádat se s hypotečním úvěrem společně.